שחזור ידיים

בסקרים שבוצעו הסימן שצוין כבולט ביותר להזדקנות בידיים היה ריבוי וורידים.  ואכן שינוי זה קשור ישירות לאבדן נפח מלדלדול הרקמות ובעיקר השומן התת עורי, הקולגן והאלסטין. מעבר לכך חלים שינויים בעור עצמו מהשפעת גורמים סביבתיים בעיקר חשיפה ממושכת לקרני השמש במרוצת השנים, שמתבטאים בשומות כהות מסוגים שונים, חספוס פני שטח העור, וגידולים טרום סרטניים אקטיניים.

לכן הטיפול בידיים מתייחס ל-2 סוגי הבעיות הנ”ל:

לבעיית וורידים מרובים ובולטים, הפתרון הוא הצערת גבות הידיים על ידי שחזור הנפח האבוד עם  החדרת חומצה היאלורונית  מתחת לעור באמצעות מיקרו-קנולה. כתוצאה מכך חל שיפור ניכר במראה הוורידים וגבות הידיים . בנוסף, החומצה המוזרקת בתת עור משפיעה על הקולגן והאלסטין בו עם שיפור במרקם העור עצמו. 

אולם, בשומות כהות, גידולים טרום סרטניים ונגעים אחרים יש לטפל עם אמצעים מתאימים כגון חנקן נוזלי, חומרים ציטוטוקסיים כגון 5FU, לייזר, הבזקי אור, וקילוף  – כל מקרה לגופו. 

אופן הטיפול

לאחר קבלת חלטה משותפת לגבי  הטיפול, המטופלת חותמת על טופס הסכמה מדעת ונערכים צילומי ״לפני״ . 

מאחר וחומר המילוי מגיע מראש עם חומר להרדמה מקומית, לרוב התהליך אינו מלווה בכאב, אך ניתן לפי רצון המטופלת למרוח משחת אלחוש למשך רבע שעה לפני הטיפול. מתבצע ניקוי קפדני וחיטוי עור הידיים.

יש מספר שיטות לטיפול בידיים, אך ד״ר קורמן מעדיף להזריק חומצה היאלורונית  באמצעות מקרו-קנולה לאחר דקירה עם מחט על מנת לאפשר החדרת הקנולה. החומר מוזרק באופן אחיד ובאטיות בשכבה התת עורית, ולאחר מכן מפוזר עם עיסוי קל לכל השקעים עד להשגת פני שטח חלק בדרגת מילוי אופטימלית .  שיטה זו יותר נוחה ומפחיתה תופעות לא רצויות.

הנחיות לאחר הטיפול

למשך 24 שעות יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת בעיקר עם הפעלת הידיים, ומחשיפה לשמש או מקורות חום אחרים. 

תופעות לוואי שכיכות בטיפול עם חומצה היאלורונית הנן  זמניות וכוללות

  • אי נוחות מסוימת בזמן ההזרקה  
  • נפיחות מקומית  ברוב המקרים, לפעמים מודגש במיוחד בטיפול בכפות הידיים, אך חולפים תוך יומיים לרוב
  • שטפי דם תת עוריים, לרוב זניחים, אך שכיחים מאוד בטיפולים אלו. נעלמים כעבור מספר ימים ועד שבועיים
  • גושים במקומות ההזרקה, לרוב נעלמים תוך שבועיים
  • גושים מאוחרים, לרוב עקב תגובה לחומר, שיכולים להופיע שבועות עד חודשים רבים לאחר הטיפול. מגיבים להזרקת כמות מזערית של סטרואיד.  
  • תוצאה לא משביעה רצון  
  • זיהום מקומי (נדיר כאשר הטיפול מתבצע בתנאים נכונים)

השימוש במקרו-קנולה, הקפדה יתרה על החדרת החומר לשכבה הנכונה, והימנעות ממילוי יתר מפחיתים משמעותית את הערות התופעות הנ״ל. 

מלבד הנ״ל, ההזקה באזור זה נחשבת בטוחה.