פיסול לחיים

בהתאם לתפיסה ההוליסטית ההולכת ומתקבלת היום,  המונח הנ״ל בא לתאר טיפולים המבוצעים בפנים האמצעיות כמכלול.

פעולה זו כוללת הבלטת עצמות הלחיים, מילוי שקעים, והרמת רקמות . 

כתוצאה מטיפול נכון, הכולל  שימוש בסוגי החומצה ההיאלורונית המתאימים והזרקה מיומנת המבוססת על ידע אנטומי מפורט בנקודות מדויקות, ניתן להגיע לשיפור דרמטי ביותר בצורת הפנים הכללית במקרים מתאימים.

בין היתר, באמצעות פיסול הלחיים ניתן להעלות הזוויות החיצוניות של העיניים, לשפר השקעים מתחת לעיניים, להחזיר את הצורה הקמורה הרצויה ללחיים עצמן, להדגיש את עצמות הלחיים, לפתוח את הקפל הנזולביאלי בצידי האף וכן הקפל מתחת לזווית הפה, להרים את העור הנפול בקו הלסת (”jowls”), ולהחזיר את הצורה המשולשת הרצויה שנקראת “לב היופי” לפנים בכלל.

כל זה כמובן בצורה אסתטית ועדינה מבלי לגרום למראה מנופח או עשוי, ללא צורך בניתוח, עם משך השפעת הטיפול הראשוני לרוב  מעל שנה ועד שנתיים. 

טיפולי אחזקה שותפים כל 6-12 חודשים עם כמות חומר קטנה יחסית יאפשרו המשך ההשפעה כל עוד המטופלת מעוניינת בכך.

אופן הטיפול

לאחר קבלת החלטה משותפת לגבי  הטיפול, המטופלת חותמת על טופס הסכמה מדעת ונערכים צילומי ”לפני”.

מאחר וחומר המילוי מגיע מראש עם חומר להרדמה מקומית לרוב התהליך אינו מלווה בכאב, אך ניתן לפי רצון המטופלת למרוח משחת אלחוש למשך רבע שעה לפני הטיפול. מתבצע ניקוי קפדני וחיטוי עור הפנים. 

ניתן להחדיר את החומר  הן בהזרקה עמוקה עד לעצמות הלחיים , והן במקרו-קנולה באזורים מסוימים עקב רמת הבטיחות המוגברת באזורים אלו. 

בין אם מדובר במחט או בקנולה, ההזרקה מתבצעת באטיות תוך שליטה מלאה עד להשגת התוצאה הרצויה. עקב כמות החומר הנדרש לפיסול הלחיים במסגרת הטיפול הכוללני של הפנים (מספר מזרקים), הטיפול נערך ב-2 מפגשים נפרדים. 

הנחיות לאחר הטיפול

למשך 4 שעות יש להימנע מאיפור 

למשך 24 שעות יש להימנע מהפעילויות הבאות:

  • עיסוי המקום על מנת שלא להזיז את החומר ממקום ההזרקה
  • פעילות גופנית מאומצת
  • חשיפה לשמש או מקורות חום כמו פתיחת תנור אפיה

מומלץ לישון עם ראש המיטה מורם למשך יומיים על מנת להפחית לחץ על האזורים שהוזרקו.  לפיכך יש לשקול היעדרות מהעבודה במשך יממה

סיכונים ותופעות לוואי

תופעות לוואי שכיכות בטיפול עם חומצה היאלורונית בפיסול הלחיים הנן  זמניות וכוללות:

  • אי נוחות מסוימת בזמן ההזרקה
  • אודם ונפיחות מקומיים מידיים,  חולפים תוך יומיים לרו
  • שטפי דם תת עוריים, לרוב זניחים, נעלמים כעבור מספר ימים ועד שבועיים. יש לציין שהשימוש במקרו-קנולה מפחית באופן משמעותי שטפי דם אלו. 
  • אי סימטריות או תוצאה לא משביעה רצון
  • זיהום מקומי (נדיר כאשר הטיפול מתבצע בתנאים נכונים)

קיים בנוסף סיבוך חמור אך נדיר ביותר, והוא עיוורון כתוצאה מתסחיף פראדוקסאלי לעורקי העיניים, במקרה שחומר הוזרק לעורק הלחי ליד האף. 

ידע אנטומי מפורט, בקיעות על בורייה בטכניקה נכונה ומדויקת כולל בין היתר השימוש במיקרו-קנולה ונקיטת אמצעי זהירות, וכמובן ניסיון, מפחיתים הערות התופעה באופן משמעותי, והטיפול נחשב כבטוח.

במקרה שבכל זאת יש צורך לבטל את החומר לאחר הזרקתו מהסיבות הנ”ל או מכל סיבה שהיא, ניתן להזריק למקום חומר בשם היאלרונידאז אשר גורם להמסת החומצה ההיאלורונית ללא תופעות לוואי כלשהן.