פיסול ושיחזור קו הלסת

אזור חשוב זה כלול יחד עם הסנטר בטיפול בפנים התחתונות. 

כתוצאה מצניחת הלחיים, נוצרת נפיחות באזור הלסת שמטשטשת את גבולה התחתון (”קו הלסת”). נפיחות זו ידועה לשמצה בכינוי ה”כלבלבים” או ה”בולדוגס” (באנגלית ה-jowls ), ונפוצה מאד החל מהעשור הרביעי בצורה זו או אחרת. 

עצם הלסת עצמה עוברת ספיגה והצטמקות עם הגיל, וכתוצאה מכך קו הלסת מאבד מהדגשתו כולל בזווית הלסת מתחת לתנוך האוזן וכן בסנטר. כל השינויים הללו משפיעים על המראה באופן כללי, ובפרט על הפנים התחתונות, קו הלסת, הסנטר והצוואר שנהיה רפוי ומקומת. 

בדרך כלל ישנה מודעות פחותה לאפשרויות טיפוליות מלבד ניתוח מתיחת פנים, ונשים רבות מופתעות לטובה לגלות שאכן ישנם טיפולים כאלו. כמובן שהתוצאה תלויה במאפייני המטופלת כולל חומרת הצניחה וסוג הרקמה והעור, אך במקרים רבים ניתן להגיע לשיפור משמעותי.        

הטיפול מתבצע באמצעות הרמת הרקמה הנפולה ומתיחת העור העודף, כל זה ע”י הזרקת חומצה היאלורונית ייעודית (או חומר אחר כגון ”רדיאס”) עם כוח הרמה גבוה בנקודות אסטרטגיות בפנים, ולאחר מכן שחזור קו הלסת שוב עם חומצה היאלורונית או רדיאס.

שיטה נוספת יעילה במקרים מתאימים  היא הרמה ושיחזור מיקום הרקמה הנפולה ב-jowls באמצעות חוטים נספגים מיועדים לכך כגון Silhouette Soft . 

כאמור  תוך כדי שימוש בחומרים ייעודים והזרקתם במקומות ובטכניקה הנכונים, או במקרים מתאימים שימוש מיומן בחוטים נספגים, ניתן להגיע לתוצאות טבעיות וטובות ולפעמים אף מפתיעות . כל זה ללא ניתוח, עם משך השפעת הטיפול הראשוני לרוב  מעל שנה ועד שנתיים. טיפולי אחזקה שותפים כל 6-12 חודשים עם כמות חומר קטנה יחסית יאפשרו המשך ההשפעה כל עוד המטופלת מעוניינת בכך.   

אופן הטיפול

לאחר קבלת חלטה משותפת לגבי  הטיפול,המטופלת חותמת על טופס הסכמה מדעת ונערכים צילומי ”לפני”.

מאחר וחומר המילוי מגיע מראש עם חומר להרדמה מקומית לרוב התהליך אינו מלווה בכאב, אך ניתן לפי רצון המטופלת למרוח משחת אלחוש למשך רבע שעה לפני הטיפול. מתבצע ניקוי קפדני וחיטוי עור הפנים. ניתן להחדיר את החומר  הן בהזרקה עמוקה עד לעצמות הלחיים , והן במקרו-קנולה באזורים מסוימים עקב רמת הבטיחות המוגברת באזורים אלו. 

בין אם מדובר במחט או בקנולה, ההזרקה מתבצעת באטיות תוך שליטה מלאה עד להשגת התוצאה הרצויה. 

הנחיות לאחר הטיפול

למשך 4 שעות יש להימנע מאיפור 
למשך 24 שעות יש להימנע מהפעילויות הבאות

  • עיסוי המקום על מנת שלא להזיז את החומר ממקום ההזרקה
  • פעילות גופנית מאומצת
  • חשיפה לשמש או מקורות חום כמו פתיחת תנור אפיה

מומלץ לישון עם ראש המיטה מורם למשך יומיים על מנת להפחית לחץ על האזורים שהוזרקו.  

סיכונים ותופעות לוואי

  • תופעות לוואי שכיכות בטיפול עם חומצה היאלורונית בפיסול קו הלסת הנן  זמניות וכוללות:
  • אי נוחות מסוימת בזמן ההזרקה
  • אודם ונפיחות מקומיים מידיים,  חולפים תוך יומיים לרו
  • שטפי דם תת עוריים, לרוב זניחים, נעלמים כעבור מספר ימים ועד שבועיים. יש לציין שהשימוש במקרו-קנולה מפחית באופן משמעותי שטפי דם אלו. 
  • אי סימטריות או תוצאה לא משביעה רצון
  • זיהום מקומי (נדיר כאשר הטיפול מתבצע בתנאים נכונים)

קיים  סיבוך חמור אך נדירים ביותר שהוא נמק מקומי כתוצאה מהזרקה תוך עורקית 

ידע אנטומי מפורט, בקיעות על בורייה בטכניקה נכונה ומדויקת כולל בין היתר השימוש במקרו-קנולה ונקיטת אמצעי זהירות, וכמובן ניסיון, מפחיתים הערות התופעה באופן משמעותי, והטיפול נחשב כבטוח.

במקרה שבכל זאת יש צורך לבטל את החומר לאחר הזרקתו מהסיבות הנ”ל או מכל סיבה שהיא, ניתן להזריק למקום חומר בשם היאלרונידאז אשר גורם להמסת החומצה ההיאלורונית ללא תופעות לוואי כלשהן.